Poszukiwanie skarbów z Olsztyn.Aktywnie!

Poszukiwanie skarbów z Olsztyn.Aktywnie!

Szykuje się kolejny intensywny weekend z Olsztyn.Aktywnie! Spośród aż 12 rożnych dyscyplin zaplanowanych na sobotę i niedzielę (10-11.czerwca) tym razem szczególnie polecamy dwie...

 

Zapraszamy tłumnie na wyjątkowe wydarzenie jakim będzie jubileuszowa, dwusetna wycieczka Przewodnik Czeka!

Cykl wycieczek, które odbywaja się w Olsztynie od 2007 roku nieustannie przyciąga stałych i nowych wielbicieli. Tajemnicą sukcesu tej dyscypliny są bez wątpienia nie tylko przeciekawe tematy wędrówek, ale także, a może nawet przede wszystkim charyzmatyczni przewodnicy, którzy dla swoich słuchaczy wyszukują wyjątkowe informacje i otwierają często niedostepne zakamarki naszego miasta. Każda wycieczka poświęcona jest innemu tematowi związanemu z Olsztynem i najbliższymi okolicami.

Wedrowaliście Państwo z nami już 199 razy! Dziękujemy i obiecujemy, że postaramy się i tym razem nie zawieść Waszego zaufania. Na najbliższe spotkanie zapraszamy w sobotę o godzinie 15.00. Startujemy z Placu Jana Pawła II. Trasa wycieczki jest tym razem owiana tajemnicą, ale obiecujemy, że pojawią się miłe niespodzianki! Stałych wielbicieli z pewnością przekona obecność "ojców założycieli" jako prowadzących. Spotkają sie z Państwem Andrzej Bobrowicz oraz Marian Jurak.

 

A teraz coś dla tych, którzy nie lubią ściśle wyznaczonych terminów. Spróbujcie współczesnego poszukiwania skarbów czyli geocaching

Nazwę czytamy "geokeszing", więc przy okazji krótki słowniczek:

"kesz" - to skrytka, której szukamy. W każdym keszu znajduje się

"logbook" - notes, w którym wpisujemy się jako znalazca

Geocaching to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu skrytek umieszczonych w terenie przez użytkowników GPS. Współrzędne do skrytek wraz z ich opisem umieszczone są na portalach keszerskich, z których najpopularniejsze są https://opencaching.pl/ i https://www.geocaching.com  . Szukajcie naszych keszy na tych portalach pod nazwą Aktywny Olsztyn.

Wystarczy zalogować się na jednym z portali i wyszukać skrytki (kesze) z okolic Olsztyna. Każda ze skrytek ma na portalu opis miejsca ukrycia oraz współrzędne, które kierują do tego miejsca. Jeżeli korzystasz z urządzenia GPS bądź telefonu z wbudowanym GPS możesz ściagnąć współrzędne z internetu na urządzenie.

W każdej skrytce znajduje się tzw logbook czyli dziennik znalezień. Należy wpisać się do logbooka, a potem zarejestrować znalezienie skrzynki na portalu. Dopiero ten krok jest potwierdzeniem zdobycia skrytki.

Pierwsza edycja poszukiwań będzie ograniczona czasowo od 10 do 25 czerwca,liczy się data zalogowania znalezionego kesza.

Druga edycja zacznie się 26 sierpnia i potrwa do 10 września i to jest końcowy termin logowania znalezień tej edycji.

Kesze będą lokowane na olsztyńskich szlakach turystycznych: czarnym,rozpoczynającym się pod Wysoką Bramą, biegnącym wzdłuż Jeziora Krzywego i kończącym się w Dajtkach, niebieskim z Jakubowa przechodzącym przez las miejski i kończącym się na ul. Bałtyckiej, oraz żółtym wychodzącym z Jakubowa a kończącym się przy byłym Sanatorium na ulicy Jagiellońskiej.

Osoby, które zalogują wszystkie kesze danej edycji otrzymają certyfikaty 23 września 2017 roku na Zlocie Olsztyńskich Turystów „Zadyszka” w Iławie.