Pieszo lub rowerem na orientację!

Pieszo lub rowerem na orientację!

Lubisz przygody, wyzwania i dreszcz emocji? Chcesz zejść z utartego szlaku i odkryć nieznane miejsca? Wystartuj w Mazurskich Tropach! Mazurskie Tropy to długodystansowy rajd na orientację. To jeziora, bagna, nieprzebyte lasy, grodziska, cmentarze i bunkry – a pomiędzy nimi wiele kilometrów do pokonania – pieszo lub na rowerze. Zapraszamy!

Takimi słowami organizatorzy rajdu na orientację Mazurskie Tropy zachęcają do zapisania się. Jednocześnie deklarują, że Mazurskie Tropy to impreza dla wszystkich, bez względu na wiek, kondycję czy doświadczenie w tego typu rajdach. Czego zatem należy się spodziewać na Mazurskich Tropach i co się kryje w tej zapowiedzi?
Po pierwsze przygoda. Właściwie do momentu startu uczestnicy o terenie rozgrywania zawodów wiedzą tylko tyle, że są to okolice bazy, którą w tym roku jest Dobre Miasto na Warmii (ok. 25 kilometrów na północ od Olsztyna). Organizatorzy dbają o rozlokowanie punktów do odnalezienia w taki sposób, aby uczestnicy mieli okazję poznać ciekawe, urokliwe i mało znane zakątki terenu, zachwycić się przyrodą. Oczywiście jak na rajd na orientację przystało, pokonywanie trasy to nie tylko podziwianie widoków – wymagane jest odrobina kondycji i dużo myślenia strategicznego, lub – jak kto woli – odwrotnie, bo nie od dziś wiadomo, że kto nie ma w głowie – ten ma w nogach.
Informacje o bagnach i ilości kilometrów do pokonania mogą nieco przerazić początkujących i zainteresowanych orienteeringiem, ale bez obaw! Organizatorzy przed startem chętnie wyjaśnią szczegółowe zasady rozgrywania zawodów, które odbywają się w formule scorelauf co oznacza, że uczestnik sam wybiera sobie kolejność zdobywania punktów kontrolnych. Nie należy zatem się dziwić, że zawodnicy tuż po starcie rozpierzchną się w różne strony! Warto również podkreślić, że uczestnicy sami decydują o przebiegu trasy pomiędzy punktami – ktoś może wybrać dłuższą drogę po asfalcie, bo tak będzie mu szybciej, a ktoś inny – woli pobiec przez las, bez ścieżki za to krócej. Nie ma zatem obowiązku zapuszczania się na bagna czy odwiedzenia wszystkich punktów – chociaż wiadomo, że nagrodzone zostaną te osoby, które zdobędą jak najwięcej punków w jak najkrótszym czasie.
Mazurskie Tropy to impreza również dla wyjadaczy z branży, którzy będą mogli popisać się kunsztem swoich strategii podboju trasy. Nie bez powodu rajd zasłużył sobie na zaliczenie do klasyfikacji Pucharu Maratonów na Orientację 2019 (dotyczy to tras: TP50 i TR130). Opowieściom o wariantach i namierzaniu punktów nie będzie końca! Organizatorzy nieskromnie przyznają, że Mazurskie Tropy wyróżnia przyjacielska, serdeczna atmosfera.
Mazurskie Tropy zapraszają! Organizatorzy proponują 4 trasy do wyboru:
• Piesza na dystansie około 25 kilometrów z limitem czasu 9 godzin
• Piesza na dystansie około 50 kilometrów z limitem czasu 13 godzin,
• Rowerowa na dystansie około 50 kilometrów z limitem czasu 7 godzin,
• Rowerowa na dystansie około o130 kilometrów z limitem czasu 12 godzin.
• Trasa rekreacyjna około 10 kilometrów polecana początkującym i startującym rodzinnie

Zapisy i reszta informacji tu --> http://mazurskietropy.pl/