Śladami Napoleona po Olsztynie

Śladami Napoleona po Olsztynie

Termin: 
1 lipiec 2018 - 09:45
Miejsce: 
Fontanna przy Starym Ratuszu

Klub Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK zaprasza rowerzystów na wycieczkę rowerową Olsztyn. Aktywnie! Rower Podmiejski w dniu 01 lipca 2018  r. (niedziela).

Wycieczka rowerowa w ramach IX edycji Olsztyn. Aktywnie! - dyscyplina Rower Podmiejski. Rajd dofinansowany przez Urząd Miasta Olsztyna. Udział w wycieczce rowerowej jest bezpłatny. Zapisy w dniu wycieczki rowerowej przed startem.

Trasa: Stare miasto – most Jana – Gutkowo – Łupstych – Słoneczna Polana – Olsztyn ok. 19 km (w obie strony).

Zbiórka uczestników z rowerami przy fontannie obok Strego Ratusza na olsztyńskiej starówce w dniu 01-07-2018 o godz. 9:45.

Wycieczkę poprowadzą kol. Tomasz Sowiński i kol. Beata Akinis-Sowińska.

W programie: Miejsca związane z pobytem Napoleona w Olsztynie i okolicy.

Co zobaczymy: Szaniec w Łupsztychu

Czy wiesz, że… Oprócz szańca w Jonkowie mamy jeszcze mini fort w Łupstychu. Pod Jonkowem doszło do mało znaczącego spotkania z tylnymi strażami wycofującej się armii rosyjskiej generała Benningsena. Natomiast prawdziwie krwawe boje toczyły się w okolicach Brąswałdu i Barkwedy. - Francuzi cztery razy szturmowali tamtejszy most na Łynie - opowiada Jasiński. - Na lewym brzegu Łyny wojska nieprzyjacielskie ustawiły 24 armaty i choć armia francuska była w przewadze liczebnej, to artyleria pruska dała się jej we znaki. Napoleon Bonaparte przyjął defiladę wojskową i odebrał meldunki od zwiadowców. Jedynym godnym cesarza budynkiem był zamek olsztyński, na którym zjadł obiad i spędził kilka godzin.

Wojska napoleońskie stacjonowały w Olsztynie od początku roku do 10 grudnia. W tym czasie w olsztyńskim zamku urządzono lazaret, w katedrze św. Jakuba trzymano jeńców wojennych rosyjskich i pruskich. W okolicy zorganizowano też doskonałą siatkę szpiegowską. Utrzymywano ją nie tylko z pieniędzy Napoleona, ale i z datków mieszkańców Olsztyna.

Podczas wycieczki obowiązuje regulamin Olsztyn. Aktywnie! i Rajdów Rowerowych Klubu Turystyki Rowerowej 4R. Osoby w wieku poniżej 18 lat mogą uczestniczyć wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów. Uczestnicy, którzy pobiorą od organizatora i oddadzą wypełnioną kartę uczestnictwa są ubezpieczeni od NNW. Uczestnicy przyjeżdżają sprawnymi rowerami. Zabezpieczenie rowerów należy do właściciela roweru. Zabieramy ze sobą: zapasową dętkę i klucze, prowiant i picie oraz ubiór odpowiedni do warunków pogodowych.

Obowiązkowo zabieramy dobry humor i słoneczną pogodę -:)

 

Koordynator: Dariusz Stecki

Kontakt: 603646365

Dyscyplina: 
Rodzinna szkółka rowerowa